Bieszczady. Zabytki – zamek Sobień
Zamek ten zachwyca wspaniałymi widokami na Góry Słonne i dolinę Sanu, intryguje też tajemniczą historią. Kto w czasie wycieczki w Bieszczady odwiedzi zamek Sobień, ten z pewnością żałować nie będzie. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?
Zamek Sobień.
Zamek Sobień to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych nad Sanem. Bliskość Sanoka sprawia, iż chętnych na odwiedzenie tego miejsca nie brakuje. Kusi już samo wzgórze Sobień, które – mimo niepozornej wysokości – świetnie sprawdza się jako punkt widokowy. Można stąd podziwiać Góry Słonne i zakole Sanu, można też cieszyć się przyrodniczym bogactwem Rezerwatu Gór Słonnych. Sam zamek, a raczej jego pozostałości, to nie lada gratka dla miłośników historii średniowiecza. Wiadomo, że na górze Sobień już w XIII wieku istniał gród obronny. W jego miejscu w czasach króla Kazimierza Wielkiego zbudowano murowany zamek, który pod koniec XIV wieku stał się własnością Kmitów – rodu, który w dziejach bieszczadzkich miejscowości odegrał bardzo ważną rolę.
Dalsze losy.
W jakich okolicznościach ród Kmitów puścił zamek? Tu zdania są podzielone. Pewne jest tylko to, że już w latach 70-tych XV wieku Kmitowie przenieśli się do zamku w Lesku. I choć zamek Sobień był zamieszkały jeszcze przez kilka dekad, zaczął tracić na znaczeniu i przemieniać się w ruinę. W 1914 roku sporo strat wyrządzili tu Austriacy, którzy w murach zamku postanowili ustawić armatę. Dla wiekowych murów było tu zbyt wiele. Dziś zamek Sobień to malownicza ruina i świetny punkt widokowy, któremu w drodze w Bieszczady warto poświęcić swój czas. Będzie to ciekawy cel wycieczki i dla miłośników historii, i dla tych, którzy szukają w rejonie Sanoka przyrodniczych skarbów i pięknych widoków.