Drewniane Bieszczady: najcenniejsze skarby architektury drewnianej

Drewniane Bieszczady: najcenniejsze skarby architektury drewnianej

Dla wielu z nas Bieszczady to kraina dzikiej przyrody i pięknych połonin, którymi możemy zachwycać się w trakcie górskich wędrówek. Pamiętajmy jednak, że Bieszczady to również ludzie oraz cenne pamiątki po tych, którzy żyli tu przed II wojną światową. Jeśli w czasie wycieczki po Krainie Wielka przyjrzymy się uważniej zabytkom miejscowej architektury, dostrzeżemy wiele perełek dawnego budownictwa drewnianego. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Cerkiew w Smolniku
Dawna cerkiew w Smolniku jest jedną z najważniejszych atrakcji dla tych turystów, którzy wędrują przez Bieszczady szlakiem drewnianego budownictwa. O jej wyjątkowości decyduje m. in. fakt, iż cerkiew ta jest jednym z nielicznych przykładów świątyń służących Bojkom na terenie Polski. Choć dziś cerkiew ta służy katolikom, jej zewnętrzny wygląd oraz część wyposażenia wciąż mogą oczarować miłośników sztuki cerkiewnej. Piękne polichromie, ikony z XVIII wieku – oto atrakcje, dla których w czasie wycieczki po Bieszczadach warto zajrzeć do Smolnika.

Cerkiew w Rabem
Cerkiew w Rabem to ciekawy zabytek z połowy XIX wieku, który wciąż może oczarować turystów ciekawym wyposażeniem. Choć dziś świątynia ta służy katolikom, główną ozdobą jej wnętrza pozostaje ikonostas. Pięknie prezentuje się też murowana dzwonnica stojąca przy cerkwi, wiele uroku ma też cmentarz, na terenie którego zachowało się sporo nagrobków grekokatolickich.

Cerkiew w Chmielu
W tej ciekawej miejscowości leżącej w dolinie Sanu, czeka na turystów kolejny zabytek drewnianej architektury. To cerkiew z początku XX wieku, przy której zachował się zabytkowy cmentarz. Dla wielu turystów Chmiel to przede wszystkim miejsce niezwykłe z powodu unikalnej kolekcji krzyży cerkiewnych, które ocaliła i zgromadziła w jednym miejscu Zofia Komeda – żona Krzysztofa Komedy.

Kościół w Dwerniku
Bieszczady to kraina cerkwi, jednak i drewniane kościoły stanowią tu ciekawą i ważną grupę atrakcji. W gronie tych najciekawszych znalazł się kościół w Dwerniku, zbudowany w latach 80-tych XX wieku w miejscu, w których do 1946 roku stała cerkiew. Co ciekawe kościół ten powstał m. in. z materiałów pochodzących ze zniszczonej cerkwi w Lutowiskach, a w jego wnętrzu znalazło się miejsce na ikonę pochodzącą właśnie z tej zniszczonej wsi. A co z pamiątkami po tych, którzy mieszkali w Dwerniku do 1946 roku? Po żyjących tu przed wojną grekokatolikach przypominają dziś jedynie pozostałości po cmentarzu oraz fundamenty cerkwi, która spłonęła w 1946 roku w tracie ataku UPA na tę wieś.

Cerkiew w Równi
Tej miejscowości miłośnicy architektury i historii w czasie wycieczki w Bieszczady nie mogą pominąć. Tutejsza cerkiew, będąca obecnie kościołem katolickim, jest wspaniałą pamiątką po żyjących tu niegdyś grekokatolikach. Ta XVIII-wieczna perełka drewnianej architektury to przede wszystkim charakterystyczne kopuły cerkiewne, które w bieszczadzkim krajobrazie zajmują miejsce wyjątkowo ważne.

Cerkiew w Hoszowczyku
W ukrytym pomiędzy grzbietami Równi i Żukowa czeka na wytrwałych turystów kolejny skarb drewnianej architektury. To cerkiew z lat 20-tych XX wieku, która swym stylem nawiązuje do budowli huculskich. I choć obecnie cerkiew ta służy katolikom, jej sylwetka pozostała niezmieniona.

Drewniane cerkwie i kościoły sprawiają, że Bieszczady stają się krainą jeszcze piękniejszą i ciekawszą. Wycieczki śladem najciekawszych zabytków budownictwa drewnianego są zatem jedną z ciekawszych propozycji dla tych, którzy chcą poznawać historię tej krainy oraz podziwiać pamiątki po przedwojennych mieszkańcach bieszczadzkich wsi.