Jasło i okolice – najciekawsze atrakcje
Jasło to urokliwe miasto, które przez wiele osób nazywane jest „perłą” Podkarpacia. Miasto ma doprawdy długą i bogatą historię, jednak nie zawsze była ona usłana różami – Jasło zostało całkowicie zniszczone w trakcie trwania II Wojny Światowej. Po ponad 700 letniej historii pozostały wówczas jedynie zgliszcza – oficjalne statystyki podają, że że zniszczeniu uległo ponad 97% procent miasta. Po zakończeniu wojny rozpoczęto żmudną odbudowę Jasłą, która to trwała przez kolejne kilkanaście lat. Większość zabytków uległa zniszczeniu, część jednak ocalała, a jeszcze inne poddano rekonstrukcji. Obecnie Jasło jest miastem tętniącym życiem i chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy wizytują w Bieszczadach. Na jakie więc atrakcje możemy natrafić w Jaśle?
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie na Podkarpaciu narodziny miał przemysł naftowy, za co odpowiedzialny był Ignacy Łukasiewicz. 1854 roku rozpoczęto tu wydobywanie ropy naftowej, a sam szyb pozostaje otwarty i użytkowany po dziś dzień. W muzeum mamy okazje dokładniej zapoznać się z tą ciekawą, acz mniej znaną historią Podkarpacia.
Park Miejski w Jaśle.
Park Miejski w Jaśle, nazywany też Cesarskim parkiem, powstał najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku – wówczas miejscowa ludność gromadziła się tam na spotkania kulturowe i towarzyskie. Nie inaczej jest także dzisiaj, bowiem z parku chętnie korzystają mieszkańcy, jak i turyści. Ciekawym elementem tego parku jest pomnik Tadeusza Kościuszki, który został tam postawiony w 1899 roku.
Karpacka Troja.
Niedaleko od miasta, bowiem w Trzcinicy, znajduje się skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. Skansen ten położony jest na najstarszych osadach obronnych w całej Polsce – datuje się, że mogą mieć one nawet 4 tysiące lat.