W Jaśle zostanie odsłonięty nowy obiekt kultury – ławka Jerzego Matuszkiewicza

W Jaśle zostanie odsłonięty nowy obiekt kultury – ławka Jerzego Matuszkiewicza

Przy Domu Kultury w Jaśle, już w najbliższą środę, zostanie zaprezentowana publiczności ławka dedykowana Jerzemu Matuszkiewiczowi. Zaprojektowana została tak, aby siedzący na niej mogli wcisnąć przycisk i rozkoszować się dźwiękami muzyki skomponowanej przez „Dudusia” dla wielu znanych produkcji filmowych i telewizyjnych.

Ławka, której kształt przypomina subtelnie wygięty łuk, ma prawie pięć metrów długości. Na jej lewym krańcu usytuowano naturalnej wielkości postać Matuszkiewicza z saksofonem w rękach, wykonaną z brązu. Oparcie ławki ozdobione jest namalowanymi nutami na pięciolinii, a w jednej z nich ukryto przycisk aktywujący muzykę. Dzięki temu – jak podkreśliła rzeczniczka jasielskiego urzędu miasta Agata Koba – każdy może spędzić czas w towarzystwie „Dudusia”, słuchając jego największych hitów, w tym utworów z popularnych seriali „Czterdziestolatek” czy „Wojna domowa”, a także kilku jazzowych kompozycji.

Nad ławką, na ścianie Domu Kultury, umieszczone są fotografie z produkcji filmowych i seriali, do których Matuszkiewicz tworzył ścieżki dźwiękowe.

„Duduś” urodził się w Jaśle w 1928 roku, a mimo że opuścił miasto po skończeniu gimnazjum, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Swoją pamięć o rodzinnym mieście przekuł w konkretne działania – fundował stypendia dla młodzieży o talentach muzycznych, wspierał Jasielski Dom Kultury poprzez dofinansowanie zakupu nowego fortepianu, a także przekazywał pieniądze na renowację zabytków znajdujących się na starym cmentarzu w Jaśle.