Żmije coraz częściej spotykane. Służby apelują o ostrożność!
Żmije występują niemal na terenie całego naszego kraju, najczęściej jednak można na nie natrafić w Bieszczadzkich lasach. Obecny miesiąc stanowi okres godowy tych węży, więc szansa na bliższe spotkanie z nimi znacząco wzrasta. Służby leśne apelują o ostrożność i przede wszystkim – zdrowy rozsądek, a przy tym przypominają, jak postąpić w razie natrafienia na żmiję.
Czy żmije są niebezpieczne?
Żmije stanowią jedyny w Polsce gatunek jadowitego węża, nic więc dziwnego, że wiele osób zwyczajnie obawia się spotkania z nimi. Leśnicy jednak uspokajają – choć żmije rzeczywiście są jadowite, to ich ukąszenie nie stanowi dla człowieka większego zagrożenia, zazwyczaj skutkuje niewielkimi komplikacjami w postaci bólu i zawrotów głowy. Wszystko to jest jednak zależne od miejsca ugryzienia, jak i wieku osoby poszkodowanej. Ukąszenie przez żmije może być szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, lub w sytuacji, gdy miało to miejsce blisko twarzy. Warto również wspomnieć, że alkohol wzmaga działanie toksyny.
Leśne wycieczki – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że żmije atakują jedynie w ostateczności, a więc wtedy, gdy nie mają żadnej możliwości ucieczki. Może się więc zdarzyć, że podczas spaceru po lesie zwyczajnie na nią nadepniemy, co może sprowokować żmiję do ataku – służby leśne zalecają więc, by podczas leśnych wycieczek nosić wysokie i solidne obuwie, które uchroni nas przed ukąszeniem. Warto wspomnieć, że corocznie odnotowuje się jedynie kilka przypadków ukąszeń żmii, natomiast ogromna ilość tych istot pada ofiarą turystów.