Dotknij przeszłości dzięki skansenowi Karpacka Troja

Dotknij przeszłości dzięki skansenowi Karpacka Troja
fot. pixabay.com

Pragniesz wybrać się w miejsce, do którego nie dociera miejski zgiełk, a ludzie współgrają z naturą? Idealnym wyborem będzie skansen Karpacka Troja położony w pobliżu Jasła.

Cisza, spokój, śpiew ptaków. Wszystkiego tego doświadczysz w skansenie Karpacka Troja położonym w miejscowości Trzcinica, nieopodal Jasła. Jest to idealne miejsca to rodzinne zwiedzanie połączone z dobrą zabawą oraz poznawaniem dawnej kultury. Co ciekawego znaleźć można w Karpackiej Troi? Jaka jest historia tego miejsca? Sprawdź!

Historia skansenu Karpacka Troja

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja umiejscowiony jest w malowniczej dolinie rzeki Ropy na zachód od Jasła. Powstał z myślą o ochronie oraz eksponowaniu grodziska zwiedzającym, stanowiąc część Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ideą Karpackiej Troi było stworzenie hybrydy klasycznej formy skansenu i nowoczesnego muzeum. Składa się ona nie tylko z zabytkowego grodziska, ale też z parku archeologicznego, pawilonu wystawowego, rozbudowanego sektora hodowlanego, intrygującej platformy widokowej czy poletek eksperymentalnych.

Budowę skansenu rozpoczęto w październiku 2007 roku i trwała ona przez nieco ponad dwa lata. Niestety, w wyniku zalania terenu latem 2010 roku przez wody pobliskiej rzeki Ropa spora część kompleksu uległa zniszczeniu. Oficjalne otwarcie należało więc przesunąć w czasie na czerwiec 2011 roku, w międzyczasie dokonując niezbędnych napraw. W roku otwarcia skansenu został on nagrodzony przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, która uznała go za najlepszy produkt turystyczny.

Atrakcje Karpackiej Troi

Zwiedzanie skansenu warto rozpocząć od obejrzenia w sali konferencyjnej w pawilonie ekspozycyjnym filmu Trzcinica Karpacka Troja. Jest on świetnym wprowadzeniem w dzieje grodziska i pozwala nastawić mentalnie turystów przed rozpoczęciem zwiedzania. Następnie powinno sie udać się do sali wystawowej, w której zaprezentowano intrygujące sceny z życia ludności na przełomie epoki brązu po okres początkowego średniowiecza.

Kolejnym etapem zwiedzania jest park archeologiczny. Przedstawia on dwie osady, jakie żyły na tych terenach w dalekiej przeszłości zarówno na początku epoki brązu, jak i we wczesnym średniowieczu. Liczne chatki i kuźnie kryją w sobie wiele ciekawostek, których dogłębne przeanalizowanie wymaga odrobiny czasu. Następnie udać się należy do sektora hodowlanego, w którym występują m.in. krowy szkockie, koniki polskie, węgierskie bydło szare czy kozy karpackie. Elementem wspólnym jest dla nich dawna rasa, która towarzyszyła mieszkańcom „Wałów Królewskich” w zamierzchłych czasach.

Wspomniane „Wały Królewskie”, jak nazywane jest od wieków wzgórze, stanowiło placówkę osady z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Na terenie obecnego skansenu udało się zrekonstruować fragmenty bram, wałów oraz liczne chaty. Co ciekawe, w obrębie grodziska znaleźć można małe źródełko z pitną wodą, z którego korzystano już w czasach średniowiecznych.

Ostatnią z istotnych atrakcji na terenie skansenu Karpacka Troja jest platforma widokowa. Posiada ona aż czterdzieści metrów wysokości, a wybudowana została w 2014 roku. Dla turystów dostępne są dwa miejsca obserwacyjne. Pierwsze z nich mieści się na wysokości dwudziestu metrów, zaś drugie – nieco wyżej – na wysokości trzydziestu trzech metrów. Z platformy widokowej obserwować można Pogórza Karpackie, rozległe obszary Beskidów oraz Doły Jasielsko-Sanockie. Skansen Karpacka Troja stanowi świetne miejsce do aktywnego wypoczynku zarówno dla indywidualnych turystów, jak i zorganizowanych grup.