Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach.
W Bieszczadach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W pięciostopniowej skali oznacza to, że pokrywa śnieżna nie jest dostatecznie dobrze związana. Przy obciążeniu na stromych stokach istnieje więc niebezpieczeństwo zejścia lawiny. Niewielkie lawiny mogą schodzić samoistnie. Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza również, iż wędrówki po Bieszczadach zalecane są tylko i wyłącznie osobom posiadającym doświadczenie.
Opady śniegu w Bieszczadzkich górach.
Na ten moment w Bieszczadach, a w szczególności w Ustrzykach Górnych oraz dolinie Cisnej, średnia grubość pokrywy śniegu waha się od 30 do 50 cm. Miejscami jednak grubość śniegu wynosić może nawet od 80 cm, do nawet dwóch metrów.
GOPR apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek.
Wybierając się na Bieszczadzki szlak, należy pamiętać o tym, iż niektóre szlaki mogą być trudno dostępne lub nawet w całości nieprzetarte. Zagrożenie lawinowe występuje w szczególności na stromych strokach, na które to wiatr przeniósł świeżo opadłą pokrywę śnieżną z innych terenów. Wybierając się w Bieszczady, należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Absolutnym obowiązkiem jest posiadanie naładowanego i włączonego telefonu komórkowego wraz z aplikacją mobilną „Ratunek”, która pozwala służbom ratunkowym na o wiele szybszą reakcję. Turyści powinni także zadbać o odpowiedni sprzęt, a więc wysokiej jakości obuwie, dodatkowe pary ubrań, prowiant oraz latarki. Ze względu na obecne zagrożenie lawinowe, wędrówki zalecane są tylko osobom posiadającym doświadczenie.
Idę o zakład, że mimo wszystko znajdą się śmiałkowie i zignorują ostrzeżenia o zagrożeniu lawinowym, zakładając, że ich to nie dosięgnie.