Jasło oddało hołd żołnierzom wyklętym.

Jasło oddało hołd żołnierzom wyklętym.

Jasło oddało hołd żołnierzom wyklętym.

Dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy. O bohaterach pamiętano także i w Jaśle, gdzie odbyła się uroczystość symbolicznego złożenia hołdu Żołnierzom Wyklętym. W wydarzeniu brali udział mieszkańcy, przedstawiciele władz, służby mundurowe oraz młodzież z okolicznych szkół. Minutą ciszy uczczono również ofiary wojny na Ukrainie, które to straciły życie w wyniku zbrojnej agresji Rosji na terytorium Ukrainy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególnie ważnym świętem, gdyż upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Jest to dzień, w którym pamiętamy o wszystkich tych, którzy sprzeciwili się narzuceniu ustroju komunistycznego przez Związek Radziecki po II Wojnie Światowej.

Mieszkańcy powiatu jasielskiego związani z podziemiem antykomunistycznym.

Wielu ówczesnych mieszkańców powiatu jasielskiego było szczególnie zaangażowanych w walce z nową, komunistyczną władzą. Podczas uroczystości przytoczono postać księdza Floriana Zająca, który w latach 1939 – 1948 był proboszczem parafii w miejscowości Bączal Dolny. Ksiądz Florian aktywnie wspierał swoich parafian i bronił ich zarówno przed niemieckim, jak i później radzieckim okupantem. Za swoją działalność patriotyczną, został skazany przez komunistyczne władze na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Ksiądz Florian Zając za swoja działalność patriotyczną, spędził w więzieniu ponad 5 lat, kiedy to w 1953 roku został wypuszczony na wolność za sprawą udzielonej amnestii.