Miejsca, które warto zobaczyć w Bieszczadach cz.2
Witamy w kolejnej części artykułu dotyczącego miejsc, które warto zobaczyć w Bieszczadach. Przed nami kilka następnych, ekscytujących atrakcji uwielbianych przez turystów. Jeżeli ich nie znasz – koniecznie się z nimi zapoznaj.
Tarnica – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów
Tarnica stawowi najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach. Dotrzemy tam z Wołosatego albo z Ustrzyk Górnych. Pierwsza trasa jest krótsza, lecz bardziej stroma, natomiast druga dłuższa, lecz łagodniejsza. Od niedawna na szczyt prowadzą wygodne schody, co ułatwia wejście. Po dotarciu do żelaznego krzyża możemy zrekompensować swój wysiłek pięknym widokiem.
Lesko
Lesko od lat uchodzi za „Bramę Bieszczad”. Na uwagę zasługuje malownicze położenie na wzgórzach. W tym miejscu rozdzielają się także drogi, które prowadzą w różne części gór. Zanim wyruszymy na wyprawę, warto udać się z wizytą do tego miasta i zapoznać się z jego historią. Do centrum wjeżdża się ulicą, która prowadzi nieopodal zamku. Zamek leski zbudowany został w XVI w. i kilkukrotnie później był przebudowywany, do czasu Wincetego Pola. Obecnie znajdziemy tu przytulny pensjonat.
W samym centrum miasta znajduje się rynek, który otoczony jest ciekawymi kamieniczkami. W pobliżu znajdziemy także kościół parafialny wybudowany w XVI w. Całe miasto, choć niewielkie jest bardzo klimatyczne i kryje w sobie dużo tajemnic.
Kolejka Wąskotorowa
Niegdyś przygoda turystyczna bieszczadzką kolejką swój początek miała w Rzepedzi. Kilkugodzinna podróż odbywała się przez dolinę Osławy, Łupków do Balnicy, następnie kończyła się w Majdanie. Główną rolą kolejki był transport drewna do kombinatu w Rzepedzi.
Ze względu na rozwinięcie transportu samochodowego, kolejka utraciła swoją pierwotną rolę i groziła jej zagłada. Udało się ją jednak uratować i służy dzisiaj wdzięcznie w celach turystycznych.
W sezonie, który trwa od maja do września kursują na trasie Majdanu do Balnicy lub Przysłupia. W weekendy kurs zawiera także Wolę Michową. W dni słoneczne w składzie znajdują się otwarte wagony, co umożliwia podziwianie bieszczadzkich pejzaży w całej okazałości.
Jezioro Solińskie — jedna z największych atrakcji w Bieszczadach
Utworzenie Jeziora Solińskiego wymagało zalania terenów aż kilku wsi. Pod wodą znalazły się: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyji. Jezioro Solińskie stanowi centrum Soliny. To tutaj skupia się całą turystyką, a wokół jeziora znajdziemy liczne kwatery i obiekty noclegowe.