O czym powinien pamiętać każdy turysta w górach?

O czym powinien pamiętać każdy turysta w górach?

Niepowtarzalne, piękne oraz zapierające dech w piersi, lecz bardzo niebezpieczne – tak można w skrócie powiedzieć o górach, które są ulubionym celem wielu miłośników podróży. W naszym kraju znajdują się między innymi Tatry, dzikie Bieszczady, spokojne Beskidy, czy urokliwe Sudety. Wszystkie te miejsca oferują turystom niezwykłą moc atrakcji. Zanim jednak wybierzemy się w góry, warto pamiętać o dokładnym zaplanowaniu wycieczki. Oprócz tego należy pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Jakich?

Czym i którędy pojechać?

Jeżeli planujemy nocować w hotelu i z jednego miejsca wyruszać na różne szlaki to najłatwiej będzie, jeżeli pojedziemy samochodem w góry. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości to dobrym pomysłem jest stacjonowanie blisko stacji kolejowej, lub przystanku autobusowego. Oferta przewoźników jest bardzo bogata, więc mimo braku auta na pewno dotrzemy tam, gdzie chcemy.

Zachowaj porządek

Podróż w góry to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Niestety często o tym zapominamy i płoszymy zwierzęta głośnymi krzykami. Oprócz tego najczęstszym błędem popełnianym przez turystów jest zaśmiecanie terenów. Brak szacunku dla przyrody oznacza także brak szacunku dla innych turystów, którzy eksplorują górskie szlaki. Warto wiec wziąć osobny pojemnik czy torebkę na śmieci. Pamiętajmy o tym, że plastikowa butelka rozkłada się aż 500 lat.

Odpowiednie przygotowanie do wypraw

Ciepłą herbatą nie zawsze ogrzejemy całe ciało. Zawsze warto pod ręką mieć strój, który będzie dostosowany do różnych warunków pogodowych. Należy pamiętać o tym, że pogoda w górach jest zmienna jak nigdzie indziej, tak więc musimy być na to przygotowani. Im wyższe są góry, tym gwałtowniejsze wahania pogody mogą występować. Wiatroodporna i wodoodporna kurtka, polar, czapka, szalik oraz rękawiczki to prawdziwy must have turysty w górach. Oprócz tego warto także wyposażyć się w niezbędne akcesoria typu apteczka, latarka, powerbank i oczywiście pożywne przekąski.

Odpowiednie buty w góry

Nie wybierajmy się w pierwszym lepszym sportowym obuwiu w góry. Doskonale wiemy, że media społecznościowe przepełnione są zdjęciami z gór w sandałach, kaloszach czy tenisówkach. Jednak nie warto ryzykować utraty zdrowia lub poważnej kontuzji. Odpowiednie obuwie w góry może wygląda nieco gorzej niż luksusowe sneakersy, jednak zapewnia bezpieczeństwo i komfort podróżowania.