Wyprawa w Bieszczady jesienią – jak się ubrać?

Wyprawa w Bieszczady jesienią – jak się ubrać?

Jesień w górach bywa naprawdę piękna. Nieważne czy wybieramy się zwiedzić Tatry, Beskidy, Sudety, czy Bieszczady. Każde z tych miejsc oferuje zapierające dech w piersi krajobrazy. Jesień jednak bywa bardzo kapryśna. Przed wyjściem na szlak, zwłaszcza dłuższy powinniśmy być przygotowani na każde warunki. Im wyższy szczyt tym warunki pogodowe mogą bardziej ulegać zmianie. Jak ubrać się na jesień w góry?

Ubierz się na cebulkę

Podstawową radą, jaką możemy wcielić w życie to oczywiście ubranie się na cebulkę. Zdarza się, że na początku trasy panuje upał, a pod jej koniec dziękujemy sobie za to, że wzięliśmy ze sobą przeciwdeszczową kurtkę i ciepły polar.

Na jesienne eskapady polecamy ubierać się na cebulkę. Zakładajmy kilka warstw odzieży. Wówczas zawsze mamy możliwość zdjęcia jednej wierzchniej części.

Bielizna termoaktywna – gwarancja komfortu i ciepła

W funkcji pierwszej warstwy najlepiej sprawdza się bielizna termoaktywna. Jej właściwości pozwalające odprowadzanie wilgoci są nieocenione przez osoby, które udają się na szlaki górskie. Poza tym warstwa termiczna zapewnia utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.

Kurtka i/lub peleryna

Kurtka oraz peleryna stanowią ostatnią warstwę wierzchnią, która skutecznie chroni przed wiatrem oraz deszczem. Najlepiej sprawdzą się tutaj kurtki wyposażone w membranę. Jeżeli wybieramy odpowiedni model, zwróćmy uwagę na współczynnik wodoodporności. Im wyższy, tym wolniej kurtka będzie nasiąkać wodą. Absolutne minimum na jesień to 8000 mm H20.

Wygodne buty

Na wyprawy w góry warto wybrać wygodne buty. Jeżeli specjalnie na wyjazd kupiliśmy nową parę, zanim wybierzemy się w górskie szlaki, przejdźmy się w tych butach kilka razy na spacer. Unikniemy wówczas powstania bolesnych odcisków i będziemy wiedzieli, że kupiliśmy odpowiednie obuwie. Dobre obuwie trekkingowe posiadają grubą podeszwę, która pełni role amortyzatora, a także wysoką cholewkę, która chroni kostkę przed skręceniami.

Konieczny asortyment do plecaka

W zależności od tego, co chcemy spakować do plecaka, musimy wybrać odpowiednią pojemność. Na jednodniową wystarczy taki o pojemności 10 L. Na większe wyprawy polecane są te o pojemności 40 – 80 L. Wyposażenie każdego turysty powinno zawierać przede wszystkim: termos, pożywne przekąski, dodatkowe warstwy wierzchnią, wodę, latarkę, apteczkę oraz powerbank.