Perełki Jasła – Pałac Sroczyńskich

Perełki Jasła – Pałac Sroczyńskich
fot. Autorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78427094

Jedną z piękniejszych atrakcji turystycznych w Jaśle jest imponujący Pałac Sroczyńskich. Ma on bogatą historię, którą warto poznać.

Historia Pałacu Sroczyńskich

Według historyków okresem, w którym pierwotnie powstał Pałac Sroczyńskich był początek siedemnastego wieku. Dotyczy to jednak dawnej rezydencji, która mieściła się na tym terenie. Obecny pałac w stylu gotyckim wzniesiono jednak na początku dziewiętnastego wieku. Nazwę zawdzięcza on Tadeuszowi Sroczyńskiego, działaczowi i przemysłowcowi naftowemu, a przede wszystkim ostatniemu właścicielowi pałacu, który na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku zlecił jego gruntowną przebudowę.

Pałac charakteryzuje się dwoma wieżami bastionowymi oraz licznymi zdobieniami architektonicznymi, m.in. loggiami, gzymsami, pinaklami czy wykuszami. W środku pałacu znajduje się wiele pomieszczeń oraz duży hall ze schodami i podestem. Podczas II wojny światowej Pałac Sroczyńskich pełnił funkcję siedziby polowej żandarmerii niemieckiej. Po jej zakończeniu, w latach sześćdziesiątych został on z kolei przekształcony na oddział szpitala powiatowego.

Ważną datą w dziejach pałacu jest rok 1967, w którym to po postawieniu nowego budynku szpitalnego stał się on siedzibą Medycznej Szkoły Policealnej. Jaką funkcję pełni obecnie Pałac Sroczyńskich? Bardzo podobną. Mianowicie jest on siedzibą Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Pałac Sroczyńskich zwiedzać można od poniedziałku do piątku, jednak wymaga to wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.