Najtrudniejsze szlaki górskie w Polsce

Najtrudniejsze szlaki górskie w Polsce

Wyprawy górskie, niezależnie w które rejony, są niezwykle emocjonujące i fascynujące. Oferują coś zarówno kompletnym amatorom, jak i zaawansowanym, ambitnym podróżnikom. Należy jednak pamiętać, że nie wybaczają one błędów, trzeba więc przed każdą wyprawą zasięgnąć jak najwięcej informacji o danym rejonie i dobrać odpowiednio sprzęt. Poniżej lista wymagających szlaków, które nie powinny być wybierane przez nieprzygotowanych amatorów, lecz dobre są dla bardziej zaawansowanych podróżników górskich.

Orla Perć

Jest to jeden z najtrudniejszych szlaków graniowych w Tatrach. Prowadzi z przełęczy Zawrat przez Mały Kozi Wierch, Zamrłą Turnię, Kozi Wierzch, Granaty, Buczynowe Turnie na Przełęcz  Krzyżne. Jest to bardzo wymagający szlak, a na jego terenie występuje wiele pomocnych udogodnień, jak klamry, łańcuchy czy żelazne drabinki.

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem

Drugim co do trudności szlakiem w Tatrach po stronie Polski jeszcze jakiś czas temu był Kłusowniczą Ścieżką. Utrzymywana była przez kłusowników i cechowała się bardzo trudnym terenem. Pod koniec XIX wieku jednak wysadzone część skał, zamontowano klamry oraz zabezpieczono ścieżkę, by ułatwić przejście

Czerwona Ławka

Wdzięcznie nazwany szczyt to popularny szlak po stronie Słowackiej. Prowadzi przez malownicze doliny Pięciu Stawów Spiskich oraz Staroleśną. Po drodze znajdziemy także 2 schroniska, które znajdują się na wysokości ok. 2000 m n.p.m.

Grań Rohaczy

Trasa ta przez niektórych nazywana jest słowacką wersją Orlej Perci. Droga przez Grań wiedzie przez malownicze tereny. Warto tu zajrzeć szczególnie jesienią, gdy natura zmienia swoje barwy. Szlak ten mieście się w słowackich Tatrach po stronie Zachodniej.

Rysy

Tej góry chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Leży w głównej grani Tatr, a jego trójwierzchołkowy szczyt znany jest niemal każdemu Polakowi. Wierzchołek północno-zachodni, stanowi najwyższy punkt Polski.