Wycieczka w góry – o czym należy pamiętać?

Wycieczka w góry – o czym należy pamiętać?

Każda wyprawa w górskie rejony, bez względu na to, czy planujesz wybrać się w Tatry, czy też Alpy, wymaga odpowiedniego przygotowania. Warunki klimatyczne w terenach górskich potrafią ulec natychmiastowej zmianie, tak więc z pozoru słonecznej i spokojnej pogody, może Cię zaskoczyć nagły i niezwykle silny wiatr wraz z towarzyszącymi mu opadami. Warto mieć to na uwadze, gdyż wszystko to wpływa na Twoje bezpieczeństwo. Jak więc przygotować się do wycieczki w góry?

Piękne, lecz zdradliwe.

Przede wszystkim – dokładnie zaplanuj swoją wycieczkę. Sprawdzenie pogody to absolutna podstawa, jeżeli warunki pogodowe są niekorzystne, przełóż wyprawę na inny dzień. Dodatkowo nawet jeżeli prognozowana jest przepiękna pogoda, warto zabrać ze sobą dodatkową odzież, taką jak kurtka. Dobrym rozwiązaniem byłoby ubranie się na tak zwaną „cebulkę”, w razie potrzeby szybko zdejmiesz zbędną warstwę odzieży, a przy tym nie zaskoczy Cię nagły chłód.

Obuwie to podstawa.

Odpowiednie obuwie to najważniejszy element Twojego wyposażenia. Przed Tobą najpewniej kilometry marszu w drodze na szczyt, czy też podczas zwyczajnego zwiedzania gór. Wybierz obuwie przystosowane do górskich wycieczek. Jeżeli obuwie jest nowe, pamiętaj o tym, by przed wejściem na górski szlak uprzednio je rozchodzić.

Bezpieczeństwo – to jest najważniejsze.

Nigdy nie wybieraj się w góry samotnie. Jeżeli jednak jesteś pewien swoich sił i lubisz samotne wędrówki, poinformuj innych o szczegółach planowanej trasy. W przypadku, gdyby zdarzył Ci się wypadek lub kontuzja, takie informacje są niezwykle cenne dla służb ratowniczych – czas jest na wagę złota. Istotną kwestią jest także Twoje wyposażenie, zawsze miej przy sobie dokumenty, naładowany telefon oraz tradycyjną mapę. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z kijków, które odciążą Twoje kolana podczas marszu.