Jakie buty w góry kupić? Podpowiadamy

Jakie buty w góry kupić? Podpowiadamy

Absolutną podstawą każdego ekwipunku wypraw są wygodne i odpowiednio dobrane buty. To one jako jedynie mają styczność z podłożem i umożliwiają komfortowe przemierzanie kolejnych kilometrów. Jakie buty w góry wybrać?

Jakie buty do chodzenia po górach wybrać?

Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy przemyśleć przed zakupem butów w góry, jest to, czy będziemy po nich chodzili przez cały rok, czy np. tylko latem. Odpowiedź na to pytanie, może pomóc nam w dobraniu odpowiedniego obuwia. Jeżeli pragniemy poruszać się po szlakach nawet w zimniejsze dni i cięższe warunki to polecanym wyborem są uniwersalne buty za kostkę. Jeżeli jednak preferujemy jedynie cieplejsze miesiące to odpowiednim wyborem, będzie niskie, lżejsze obuwie.

Wszystko zależy także od charakteru szczytów, jakie planujemy zdobywać. Inne mogą być buty do chodzenia po łagodnych Beskidach, a inne jeżeli naszym celem są tatrzańskie góry. Przedstawimy więc rozwiązania, które będą pasowały do poszczególnych szczytów.

Buty w Sudety i góry typu sudeckiego

Jeżeli kochamy góry typu sudeckiego, które są dość niskie i nie są bardzo wymagające to dobrym wyborem, będą niskie buty trekkingowe posiadające niezbyt twardą podeszwę. Mogą to być także niektóre modele butów biegowych, nadających się do pieszych wędrówek. Możemy także przymierzyć w sklepie buty z wyższą cholewką, które nie będą zbyt sztywne. Jeżeli będziemy wybierali się na szlaki tylko w ładną pogodę, to nie warto także dopłacać za membranę.

Buty w Tatry i góry typu tatrzańskiego

Jeżeli lubujemy się w zdobywaniu trudnych szczytów, a wędrówki po wymagających szlakach przyprawia nas o szybsze bicie serca, to powinniśmy skupić się na stabilnych butach o twardej podeszwie. Ważnym czynnikiem jest również odpowiednia amortyzacja śródpodeszwy, która zapewni komfort stóp na skalnym podłożu. Wiele osób wybiera modele z wysoką cholewką ze względy na strome zejścia i podejścia. Jeżeli będzie to także nasz wybór, to zwróćmy uwagę na dwustrefowe sznurowanie, które zapewni optymalne dopasowanie buta do stopy.

Buty w góry na lato i na zimę

Jeżeli więc po głębszej analizie dojdziemy do wniosku, że pory roku, które dominują w kalendarzu naszych wypraw to wiosna lato i jesień, a do tego często wybieramy się w góry typu beskidzkiego lub sudeckiego to spokojnie, możemy pokusić się o zakup lekkich butów o niskiej cholewce. Będą one o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem niż toporne, grube buty z wysoką cholewką. Warto wybrać modele z przewiewną cholewką, co zapewni stopie optymalny przepływ powietrza.

Takie buty mogą jednak nie wystarczyć, jeżeli planujemy wyprawy w bardziej wymagającym terenie w różnych porach roku. Wówczas dobrym rozwiązaniem byłby zakup osobnej pary butów trekkingowych.