BieszczadyGóryJezioraPodróże

Bieszczady dla ciekawych: Czarna i okolice

Wypoczynek w tak pięknych górach, jakimi są Bieszczady, może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Gdzie warto spędzić wczasy? Wśród wielu ciekawych miejscowości pojawia się Czarna, na terenie której czekają na gości i tanie noclegi, i liczne atrakcje. W jaki sposób można tutaj spędzić wolny czas?

Czarna – niezwykła miejscowość zaprasza!
Wielkim walorem tej miejscowości jest jej położenie. Kusi malownicza sceneria doliny potoku Czarnego oraz bliskość tak ciekawego miasta, jakim są Ustrzyki Dolne. Czarna przyciąga też statusem miejscowości uzdrowiskowej oraz źródłami mineralnymi, które są dodatkową zachętą do odwiedzenia tego miejsca. Kto doceni tę miejscowość? Z pewnością Czarną zachwycą się amatorzy wędrówek po lasach oraz ci turyści, którzy chcą wędrować śladem historii i przypominających o niej zabytków. Czarna, jak na miejscowość mogącą się pochwalić XVI-wiecznym rodowodem, ma się czym pochwalić. Lokowana na prawie wołoskim, była swego czasu miejscowością znacznie większą niż cieszący się prawami miejskimi Baligród. O rozwoju Czarnej zadecydowały m. in. złoża ropy naftowej, które od połowy XIX wieku pozwalały mieszkańcom okolicy czerpać spore zyski. Odwierty ropy naftowej można tutaj zobaczyć do dziś, choć większość turystów w czasie wycieczki po okolicach tej miejscowości skupia się na innych atrakcjach. Jakich?

Co warto zobaczyć w Czarnej?
Jednym z ciekawszych zabytków, jakimi mogą nas tu oczarować Bieszczady, jest drewniana cerkiew św. Dymitra w Czarnej Górnej. To ciekawy obiekt z lat 30-tych XIX stulecia, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. W miejscowości tej zachowało się również sporo przydrożnych kapliczek oraz drewnianych chałup. Są to cenne pamiątki po dawnych mieszkańcach tej miejscowości, które z pewnością zasłużyły na większe zainteresowanie ze strony odwiedzających Bieszczady turystów.

Powiązane teksty
PodróżeZwiedzanie

Dotknij przeszłości dzięki skansenowi Karpacka Troja

Pragniesz wybrać się w miejsce, do którego nie dociera miejski zgiełk, a ludzie współgrają z…
Czytaj dalej
PodróżeZwiedzanie

Muzeum Regionalne w Jaśle – historia i ekspozycje

Wybierając się do Jasła w celach turystycznych nie sposób nie odwiedzić tamtejszego Muzeum…
Czytaj dalej
BieszczadyGóryJezioraPodróże

Bieszczadzkie skarby: Jeziorka Duszatyńkie

Jakimi skarbami mogą nas oczarować Bieszczady? Cennych zabytków i pięknych zakątków, którym…
Czytaj dalej