Jasło stawia na jerzyki, ale w skromnej ilości

Jasło stawia na jerzyki, ale w skromnej ilości

Komary potrafią dać się we znaki, a wiele miast boryka się z ich istną wręcz plagą. Metoda walki z tymi owadami potrafi być różnorodna, najczęściej jednak stosuje się chemiczne natryski – nie ukrywajmy jednak, że wpływają one negatywnie na nasze środowisko. Przedstawiciele coraz to większej ilości miast postanawiają jednak inwestować w naturalne sposoby walki z komarami, takie jak jerzyki. W wielu miastach Polski pojawiają się budki lęgowe dla tych ptaków, podobnie ma to wyglądać również i w Jaśle. Chociaż miasto zdecydowanie zaoszczędziło na tej inwestycji.

20 budek dla jerzyków w całym Jaśle.

Według różnych informacji, przedstawiciele miasta Jasło wolą oszczędzać pieniądze, aniżeli przeznaczać je na inwestycje mające spełnić potrzeby mieszkańców. Bazując na zeszłorocznym rozliczeniu, kwota wolnych środków miasta Jasło wynosiła prawie 32 miliony złotych. Dziwi więc, że zakupionych zostanie jedynie 20 budek lęgowych dla jerzyków o łącznej wartości nie bagatela 1000 złotych.

Jerzyki w walce z komarami.

Dorosły jerzyk potrafi w ciągu pojedynczego dnia zjeść nawet 20 tysięcy owadów, głównie komarów i meszek. Władze wielu miast zauważyły kryjący się w tych ptakach potencjał, które są niezwykle skuteczne w zwalczaniu populacji komarów. Co równie istotne, ptaki te przywiązują się do swego miejsca lęgowego, do którego to cyklicznie powracają – inwestycja w budki lęgowe dla jerzyków nie byłaby więc jednorazowa, lecz oparta na długotrwałej perspektywie.