Miejsca, które warto zobaczyć w Bieszczadach cz.1

Miejsca, które warto zobaczyć w Bieszczadach cz.1

Bieszczady to najbardziej dzikie góry w Polsce. Taki mit rozprzestrzenił się w latach 50. – 70. Ubiegłego wieku. Przyczynili się do tego bieszczadzcy kowboje, zakapiorzy oraz decyzje władz, które chciały zrobić z tego rejonu teren eksperymentalny. Obecnie Bieszczady to przepiękne miejsce, w którym możemy usłyszeć wycie wilków, a także zobaczyć prawdziwego żubra. Nie do pomyślenia jest, że jeszcze przed wojną Bieszczady były jednym z najbardziej zaludnionych polskich regionów. Jedno jest pewne – Bieszczadzkie tereny kryją wiele atrakcji dla turystów. Poniżej te, które między innymi warto zobaczyć.

Muzeum Budownictwa Ludowego

Jego poznanie w krótkim okresie nie jest możliwe, ze względu na olbrzymią powierzchnię. Poznawanie bieszczadzkiej historii można rozpocząć od fragmentów skansenu poświęconych kulturze Bojów oraz Łemków. Zachowane w Muzeum ciekawe budynki gospodarcze i mieszkalne pokazują jak dawniej, mieszkali i pracowali górale.

Bieszczadzkie obwodnice turystyczne

Zanim przejdziemy do wędrówki przez dzikie bieszczadzkie połoniny, możemy skorzystać z trzech ciekawych tras turystycznych, które tworzą Małą i Dużą Obwodnicę Bieszczadzką.

Mała Obwodnica Bieszczadzka liczy sobie ok. 100 km i jej początek i koniec następuje w Lesku, biegnąc przez Ustrzyki Dolne, Czarną oraz Solinę.

Duża Obwodnica Bieszczadzka ma długość ok. 150 km i ciągnie się z Leska przez Baligród, Cisną, Wetlinę, Ustrzyki Górne i Dolne aż zatacza się znów do Leska. Dzięki skorzystaniu z tej trasy można poznać miejscowości, które leżą u stóp najwyższych fragmentów Bieszczad.

Konieczne wejdź na Połoninę Caryńską i Wetlińską

Będąc w Bieszczadach, nie sposób nie wspiąć się na połoniny, z których zobaczymy nieziemsko piękny widok. Jeżeli kiedykolwiek widzieliśmy zdjęcie z Bieszczad, to niemal pewne jest, że to panorama którejś z połonin. Co kryje się pod tym tajemniczym zagadnieniem? Połoniny to tak naprawdę górskie łąki. Widok z nich jest niepowtarzalny, ponieważ widzimy z nich panoramę okolicy.

Do najbardziej popularnych połonin zaliczamy Caryńską i Werlińską. Do późnej jesieni są bardzo oblegane przez turystów.