Ratowanie zabytków Starego Cmentarza: Jubileuszowa Kwesta Pobiła Rekord Zbiórki!

Ratowanie zabytków Starego Cmentarza: Jubileuszowa Kwesta Pobiła Rekord Zbiórki!

Jubileuszowe zbiórki pieniędzy mające na celu ochronę historycznych zabytków Starego Cmentarza zakończyły się wielkim sukcesem. W przeciągu tylko dwóch dni udało się zebrać imponującą sumę 18 750 zł, bijąc tym samym rekord z poprzedniego roku. Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na renowację Pomnika Nagrobnego Maryi z Pankiewiczów Rzącowej, datowanego na rok 1906.

Całe przedsięwzięcie trwało zaledwie dwa dni i miało miejsce przy wejściu do Starego Cmentarza. Tradycyjnie, w akcję angażowali się nie tylko politycy i samorządowcy, ale również młodzież szkolna oraz harcerze. Lokalni mieszkańcy, jak i przypadkowi przechodnie, nie pozostawali obojętni na cele kwesty. Z ich hojności udało się zebrać kwotę 18 750 zł.

Zebrane środki zostaną w pełni przeznaczone na prace konserwatorskie przy grobowcu Maryi z Pankiewiczów-Rzącowej, który pochodzi z początku XX wieku. Zmarła w 1906 roku kobieta spoczywa pod pomnikiem z piaskowca karpackiego, który pilnie wymaga napraw. Stan techniczny nagrobka jest na tyle zły, że istnieje poważne ryzyko zawalenia się konstrukcji krzyża.