Skandal korupcyjny w podkarpackiej policji: zatrzymano siedmiu funkcjonariuszy

Skandal korupcyjny w podkarpackiej policji: zatrzymano siedmiu funkcjonariuszy

Zarzuty korupcji spadły na siedmiu policjantów z Podkarpacia, konkretnie pracujących w komendach w Krośnie i Jaśle. Zostało ich aresztowanych w kontekście czynów, które są podejrzane o korupcyjną naturę. Centrum tej sprawy stanowi wręczanie tzw. łapówek psychiatrze z Rzeszowa, Romualdowi R., który – według informacji śledczych – wystawiał nieprawdziwe zaświadczenia lekarskie dotyczące stanu zdrowia funkcjonariuszy. Obecnie na wspomnianym psychiatrze spoczywa już suma ponad 270 zarzutów!

Prokuratura Regionalna w Lublinie jest jednostką prowadzącą w tej kwestii śledztwo. Cezary Pakuła, prokurator z lubelskiej prokuratury, potwierdził nam faktyczne przeprowadzenie zatrzymań funkcjonariuszy, dodając, że więcej szczegółów zostanie udostępnionych po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych czynności.

Radio RMF FM przekazało, że zatrzymania policjantów z Jasła są powiązane ze śledztwem skierowanym przeciwko psychiatrze z Rzeszowa. Lekarz ten jest podejrzewany o branie łapówek za wystawianie fałszywych zaświadczeń zdrowotnych. Jak podaje dziennikarz tej stacji, Krzysztof Zasada, pacjentami psychiatry były ponad sto osób, wśród nich policjanci, ale także strażacy, oficerowie służb specjalnych oraz zawodowi żołnierze. Fakt ten jest udokumentowany i pozwalało im ubiegać się o wyższe dodatki ze względu na szkodliwe warunki pracy czy wyższą emeryturę.

Ponad 270 zarzutów korupcyjnych padło na psychiatrę. Łapówki wręczane mu przez pacjentów wynosiły od 50 do 100 złotych. W zamian za te pieniądze, lekarz wpisywał nieprawdziwe informacje dotyczące stanu psychicznego pacjentów do ich kart zdrowia, nie przeprowadzając wcześniej żadnych badań.