Nie żyje płk Stanisław Sierawski – Powstaniec Warszawski, żołnierz AK

Nie żyje płk Stanisław Sierawski – Powstaniec Warszawski, żołnierz AK

11 lipca w poniedziałek, dożywszy sędziwego wieku 107 lat, zmarł Stanisław Sierawski – był on Honorowym Obywatelem Gminy Jabłonna, brał także udział w Powstaniu Warszawskim i Kampanii Wrześniowej. Pułkownik Sierawski był wielokrotnie odznaczany, a w czasie wojny działał – między innymi – w okolicach Legionowa.

Życiorys.

Stanisław Sierawski przyszedł na świat 12 kwietnia w roku 1915. Jego ojciec, również Stanisław, zmarł gdy ten miał zaledwie 6 lat. W związku z tym – był wychowywany, wraz z 5 pozostałego rodzeństwa, przez swoją matkę, Franciszkę. Stanisław w roku 1937 został powołany do służby i wcielony do 32 Pułku Piechoty, który stacjonował w Modlinie. To właśnie tam uczestniczył w walkach przeciwko Niemcom. Został wzięty do niewoli, jednak niespełna miesiąc później wypuszczono go na wolność. Był członkiem sabotażowo-szturmowego oddziału, który działał i stacjonował w regionie Legionowa. Służył następnie w Armii Krajowej, ukończył również szkołę podoficerską. Podczas Powstania Warszawskiego, Stanisław Sierawski służył w plutonie 707. W 2013 roku, za sprawą uchwały rady gminy Jabłonna, przyznany mu został tytuł Zasłużonego dla Gminy Jabłonna. W sesji, która miała miejsce 2 lata później, został Honorowym Obywatelem tejże gminy. Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, awansował go na stopień pułkownika.

Pogrzeb.

Pogrzeb pułkownika Stanisława Sierawskiego odbędzie się w piątek 15 lipca w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie o godzinie 14:30. O śmierci pułkownika poinformował urząd gminy Jabłonna.