Odpowiednia kurtka w góry- jaką wybrać?

Odpowiednia kurtka w góry- jaką wybrać?

Wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko psychicznego. Szczególnie niezbędną rzeczą zaraz po butach jest dobrze dobrana i dopasowana kurtka. Obecnie na rynku jest tyle możliwości, iż na każdą pogodę i przygodę wybrać można zupełnie inny krój oraz rodzaj materiału, z którego jest stworzona. Tutaj rodzi się pytanie: Jakie są rodzaje kurtek oraz w jaki sposób wybrać tę właściwą?

Niezależnie od celu wyprawy i pogody bezsprzecznie należy zawsze kierować się ubiorem na tak zwaną cebulkę. Pierwszą podstawową warstwą powinna być oczywiście bielizna termoaktywna, która nie przepuszcza ciepła i nie przetrzymuje wilgoci. Tak starannie zrobiona baza ułatwi dobór odpowiedniej kurtki.

Rodzaje kurtek zimowych

Bez dwóch zdań najbardziej klasyczną formą ochrony przed chłodem jest kurtka puchowa. Znalazła ona swoje zastosowanie nie tylko podczas długich wypraw w góry. Dla fanów zimowych zabaw na świeżym powietrzu przez marki outdoorowe zostały stworzone specjalne kurtki puchowe, które wypełniane są kaczym i gęsim puchem. Niestety swoją ceną nie zachęcają- natomiast, prawdę mówiąc jest to inwestycja na lata. Kurtka puchowa idealnie sprawdzi się podczas zimowych wyjazdów, górskich wypraw, a nawet jako ochrona przed zimnem w trakcie uprawiania sportów zimowych.

Tańszą alternatywą kurtki puchowej jest oczywiście wersja ze sztucznym wypełnieniem. Dobrze jest mieć na uwadze, iż natura poprzeczkę postawiła bardzo wysoko. Puch wytwarzany przez człowieka nie cieszy się, aż tak wysoką jakością jak ptasie mikro piórka. Natomiast sztuczna ocieplina jest dużo tańsza, co pozwala na częstą wymianę kurtek oraz zdecydowanie lepiej znosi wilgoć. Szykując się na wyprawę, której towarzyszyć będzie temperatura w pobliżu zera oraz deszcz lub mokry śnieg lepiej jest postawić na kurtkę z syntetycznym wypełnieniem.

Swojego czasu bardzo modne i popularne stały się również kurtki z membraną. Szczególnie teraz, kiedy pogodę jest bardzo trudno przewidzieć. Odzież wyposażona w membranę to świetne rozwiązanie dla podróżników nielubiących się z wiatrem i opadami deszczu. Należy mieć na uwadze, iż kurtki tego typu potrzebują odpowiedniego doboru do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wszystko to zasługa bogatej oferty kurtek z membraną dostępnych na rynku.